środa, 18 kwietnia 2012

Gladiators - Italeri 6062 1/72 - recenzja

Recenzja zestawu Gladiators - Italeri 6062 w skali 1/72. Zapraszam do lektury...

HISTORIA

Słowo gladiator pochodzi od słowa gladius oznaczającego miecz, natomiast miecz gladius był najbardziej rozpowszechnionym orężem w starożytnym Rzymie. Gladiatorzy, to niewolnicy walczący na antycznych arenach. Ich celem była walka, a przeznaczeniem śmierć. Najlepsi gladiatorzy stawali się wolnymi ludźmi, niejednokrotnie bogacąc się i otwierając swoje szkoły gladiatorów. Gladiatorami byli zazwyczaj zwykli mężczyźni kupieni na targu lub zschwytani w barbarzyńskich krajach (Galowie, Germanowie i Słowianie). Początek walk gladiatorów wziął się Etrurii, gdzie walki odbywały się pomiędzy wojownikami, a także ze zwierzętami. Pierwsze walki gladiatorów w Rzymie odbyły się w III wieku przed naszą erą. Pierwszy  główny ośrodek gladiatorów był w Kampanii Kapua. Tam też istniały największe i najliczniejsze szkoły walk. Później wybudowano koloseum, które stało się centralnym ośrodkiem gladiatorów. Najsławniejszym i najbardziej walecznym gladiatorem był Spartakus. Na podstawie jego losów nakręcono film.

Rodzaje gladiatórów:
- Andabata - wojownik walczący w kolczudze, pieszo lub konno w hełmie zakrywającym oczy.
- Bestiarius - wojownik uzbrojony we włócznie lub sztylet, walczący jedynie z dzikimi zwierzętami.
- Dimachaerus - wojownik dzierżący jedynie dwa nagie sztylety, walczący bez hełmu.
- Equs - konny wojownik wprawiony w boju mieczem, włócznią i tarczą.
- Essedarius - wojownik walczący na rydwanie zaprzężonym w dwa konie wraz z woźnicą.
- Gal - wojownik okuty w zbroję i okrągły hełm z grzebieniem. Walczył mieczem lub sztyletem. Wyposażony był również w zbroje.
- Laquearius -  walczył jedynie lassem.
- Murmillo - jak wskazuje nazwa, nosił na głowie hełm podobny do rybiego łba o nazwie mormylos. Nosił naramiennik, tarczę i gladiusa.
- Provocator - walczył przeciwko Samnitom w różnej kombinacji uzbrojenia.
- Retiarius - słynny rodzaj gladiatora używającego trójzęba, harpuna, sztyletem i siecią. Walczyli bez hełmu.
- Samnita - ciężkozbrojny gladiator, noszący hełm z zasłoną i pióropuszem, tarczę, miecz, włócznie, na jednym udzie nagolennica, oraz jeden naramiennik.
- Trak - wojownik walczący sztyletem i małymi tarczami.

 ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko tekturowe przypominające pudełko z tektury papierowej nazywanej też opakowaniem... czyli pudełko, jest pudełkiem, niczego nowego nie wymyślę. W środku oczywiście zbędny kawałek jakiegoś papieru. Oraz standardowa dla produktów Italerii wypraska wraz z figurkami.Wypraska liczy sobie 35 części w tym:
- 13 figurek gladiatorów
- 4 konie wraz z 1 rydwanem
- 2 lwy
- 1 niedźwiedź

Tego misia zabieram!
Wszystkie figurki i elementy wycięte. Można liczyć :D

A tu prezentacja ludzików i części.


Gal
Trak
Gal
Essedarius
Woźnica

Retiarius
Gal
Retiarius

Samnita
Hakunamatata
Niedźwiedź

Mini diorama

Złożony rydwan wraz z zaprzęgiemMONTAŻ I KONWERSJE

Plastik jest dość twardy a zarazem elastyczny, więc przy wycinaniu nie ma żadnych problemów. Żadna z rączek czy nóżek ludzików nie złamała się, mimo, sporego nacisku nożyka. Konwersji żadnych robić nie zamierzam, poza zabraniem niedźwiadka z tego zestawu do swojego projektu "Wojtek - 22 Kompania Zaopatrzenia Artylerii". Być może w przyszłości użyję tych figurek do swojego dangeonera. Skrobanie łączeń nie jest trudne, do tego celu starczyć będzie nożyk budowlany, ale jak ktoś woli, może szaleć ze skalpelem. Konstrukcja rydwany jest dziecinnie prosta, więc nie będę tego opisywać.

PODSUMOWANIE

Jeśli ktoś lubi starożytność lub antyk, jest kolekcjonerem, to powinien kupić sobie takie figurki. Posłużyć mogą również jako bohaterowie w innych systemach. Koszt produktu to zaledwie około 24 polskich złotych. Jakość szczegółów wysoka, rozmiary części ciała są proporcjonalne. Polecam.


Więcej zdjęć pod tym linkiem

5 komentarzy:

 1. Figurki całkiem niezłe ale widzę tam sporo nadlewek. Proporcje faktycznie są niezłe ale dziwi mnie wygląd niektórych modeli zdecydowanie najlepszy model to Retiarius ale dlaczego na modelu nie ma sieci od której wziął swoją nazwę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo designer nie miał zbyt dużego pojęcia o gladach, i chyba jest to szczegół.

   Usuń
 2. Ciężko odtworzyć sieć w plastiku, w dodatku w tym tworzywie, zapewne stąd. Czy ja dobrze widzę, tam jest ktoś jakby Spartakus?

  OdpowiedzUsuń