sobota, 17 stycznia 2015

Piechota Bizantyjska - Orion 72043, skala 1/72 - InBox | Byzantine Infantry - Orion 72043, scale 1/72 - InBox

http://warhammster.blogspot.com/2015/01/piechota-bizantyjska-orion-72043-skala.html
Piechota Bizantyjska wiek 7-9 naszej ery od producenta Orion. Numer zestawu to ORI72043, skala 1/72. Modele będą konwertowane na Słowiańskich wojowników. Zapraszam do tematu...
 

PUDEŁKO
 
Tektura pudełka jest cienka, łatwo się gniecie. W transporcie szybko ulega zniszczeniu. Nie ma się czym martwić ponieważ modele są odlane z plastiku, który nie ima się łamaniu. Na opakowaniu znajduje się ładny obrazek prezentujący modele, których nie doszukamy się w pudełku, no może podobne. Na pudełku znajdziemy szereg różnych informacji m.in o producencie, skali, numerze katalogowym, stronie producenta, wyglądzie modeli (to na drugiej stronie) i ile jest ich sztuk. Dowiemy się też, że modele nie są przeznaczone dla dzieci powyżej lat 5 (napisałem powyżej?). Opakowanie fabrycznie nie jest zaklejane więc w sklepach można je otwierać i obejrzeć produkt.
 

 
 
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
 
Tu znajdziemy to czego szukamy, czyli modele. Co tu dał nam Orion? Jeśli policzymy to znajdziemy 48 figurek w 12 pozach a skala ich jest 1/72! Bójcie się 15stki i 28mki! Modele zostały zapakowane w torebkę próżniową. Figurki są umocowane na ramce, napisałbym korzeniu jakowym.
 
  
 
MONTAŻ i KONWERSJE
 
Wycinanie z ramek nie jest kłopotliwe, idzie sprawnie i bez uszczerbku na modelach. Niestety, pomimo ciekawej rzeźby dostaliśmy całą masę nadlewek, których pozbycie się trwa kilka długich godzin. Po wycięciu nadlewek widok nie jest ciekawy. Dostaniemy za darmo farfocle wiszące tu i tam. Może powinienem rozgrzanym prętem potraktować te włochate wici. Zaraz zobaczycie o co mi się rozchodzi, będą widoczne na zdjęciach. Obserwując inne boxy Oriona, te które mam, ten jest najgorszy. Wszystkie włócznie pójdą do wymiany ponieważ są bardzo elastyczne i wyglądają jak sztachety. Włócznie będą robione ze spinaczy do dokumentów. O tym już w kolejnym poście o konwersji - LINK
 
 Procarze, na Słowian (rolników) pasują idealnie. Mieczyki tylko przerobić muszę.

 Miecznicy? Nie, będą to ludzie prości z puklerzami i pałkami, czasem z toporem. W oryginale modele te miały czop na czapie, który został już ścięty. Dodam jeszcze obwódkę w koło nakrycia głowy.

 Wojowie 1, tym pozmieniam tylko położenie ramion.

 Zamożni wojowie 1, tym dodam na szyszakach włosie, niektórym zamienię włócznie na inny oręż ew. nałożę skórę na kark i dodam proporzec.

Tarczownicy 1, kilku dostanie inny oręż.

 Tarczownicy 2, niektórzy zamiast włóczni dostaną topory, modele idealnie pasują na słowiańskich tarczowników.

 Oszczepnicy, nie podobają mi się modele.

 Zamożni wojowie 2 lub Waregowie, zastanawiam się co z nimi zrobić. Ta harfa na torsie coś mi nie pasuję.

 Łucznicy 1, idealny materiał na słowiańskiego łucznika.

 Łucznicy 2, jak wyżej.

Wojowie 2, niektórzy zamiast włóczni dostaną topory.

Zamożni wojowie 3 lub Waregowie, dostaną włosie na szłomach i ew. skóry na plecach.
 
 
MALOWANIE
 
Jeszcze nie malowałem.
 
 
PODSUMOWANIE
 
Za 30 zł dostaniemy 48 ciekawych modeli. Jednak nim zaczniemy je malować spędzimy sporo czasu na przygotowaniu. Niekoniecznie muszą być to Bizantyjczycy. Można z nich śmiało zrobić słowiańskich wojów. Co tu więcej pisać, kupić, pomalować i w przyszłości zagrać ze mną: Lędzianie v Polanie etc.
 
 

9 komentarzy:

 1. Łucznicy 2 się średnio nadają na słowiańskich łuczników. Powątpiewam w stalowe hełmy na ich głowach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że jakościowo odpowiadają japońskiej chłopskiej piechocie z Red Boxa, którą się bawiłem w zeszłym roku (znaczy, wykroiłem ją z glutów i nadlewów). A że tak spytam, kupowałeś w którymś z naszych sklepów, czy sprowadzałeś z zagranicy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z glutów :). Kupowałem w Martoli. Będę jeszcze składał zamówienie na modele, które są stricte na zamówienie. Jeśli chcesz mógłbym coś i dla Ciebie zamówić.

   Usuń
  2. Dzięki Sławku, pomyślę, przejrzę ofertę i dam Ci znać.
   A swoją drogą, coraz poważniej myślę o wybraniu się do Was do stolicy i poznaniu Ciebie i kilku innych osób. Zwłaszcza mając w pamięci nieodżałowanego Zwierzaka...

   Usuń
 3. Niezłe te modele, wydawałyh się brzydsze na PSC.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako że swego czasu interesowała mnie Rzesza Wielkomorawska...
  www.velkomoravane.eu

  OdpowiedzUsuń
 5. Great looking sculpts. I'm always impressed with the quality of 1/72nd - particularly the shield designs.

  OdpowiedzUsuń