środa, 4 marca 2015

Wikingowie, Zvezda 8046, skala 1/72 | Vikings, Zvezda 8046, scale 1/72

http://warhammster.blogspot.com/2015/03/wikingowie-zvezda-8046-skala-172.html
InBox zestawu Vikings nr 8046 od Zvezdy w skali 1/72...


OPAKOWANIE
 
Pudełko zafoliowane, średniej grubości, dość duże, otwierane po bokach. Ilustracja z frontu opakowania przedstawia zawartość produktu. Z tyłu znajdziemy prezentację pomalowanych modeli.
 

 
 
ZAWARTOŚĆ
 
W środku znajdziemy 4 ramki a w nich 41 niepomalowanych figurek wikingów oraz 41 tarcz. Modele są w 11 różnych pozach co przedstawia powyższe zdjęcie.
 
 
 
MONTAŻ
 
Figurki zostały odlane z twardego plastiku.  Modele te idealnie nadają się na wargaming. Ścinanie nadlewów nie jest uciążliwe - kilka godzin pracy z ostrym skalpelem i sprawa załatwiona. Rzeźba jest ciekawa i wymiarowa ale niestety modele mają słabą wyrazistość. Jeśli miałbym porównać modele Zvezdy i Oriona to stwierdzam, że ukraiński rzeźbiarz jest lepszym artystą ale słabszym chemikiem. Plastik idealnie będzie trzymać podkład i farbę (to dzięki twardości materiału). Bardzo ciekawym rozwiązaniem są oddzielne tarcze. Szczyty mocowane są przez dziurkę do bolca wyprowadzonego z rzeźby modelu.
 

Pojedyncze tarcze przeznaczone dla wodza i chorążego.
 


 
 
PODSUMOWANIE
 
Dobry plastik, ciekawe pozy, dobra rzeźba, łatwość w montażu i konwersjach przy niskiej wyrazistości szczegółów i małej różnorodności póz oraz słabej konkurencji w skali 1/72 sprawia, że produkt zasługuje na zakup i polecenie. Modele można konwertować na słowiańśkich chąśników czy widzięców. W moim przypadki wszystkie figurki zostaną zamienione na Obodrzyców, Wieletów i Pomorzan.
 

8 komentarzy:

 1. Na Swaroga! Za Arkonę!
  Pomorzanie jak żywi ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny zestaw!!!! Czekam na twoje twórcze efekty!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przy liczbie 300 skrobanych łączeń i ponad 200 konwersjach modeli mój kręgosłup piersiowy potrzebuje odpoczynku :D.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zestaw prezentuje się sympatycznie, pewnie kupię :) Ale,ale... miałem ostatnio kłopoty z plastikiem zvezdowców [nr.8060, English Infantry 100YW]. Pierwszy raz w życiu podkłady [czy to chaos black, czy szary motip] odpadały mi z dłuższych elementów [halabardy, łuki]. Dość niesympatyczne , zwłaszcza gdy zdarzenie ma miejsce już przy końcowym dopracowywaniu podstawek...

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, oczywiście myłem, mimo to nie uniknąłem przykrej przygody. Ratowałem drzewca i łuki flamastrem olejnym, potem malowałem ponownie. Najgorsze, że najczęściej nie pamiętałem, czym malowałem drewniane elementy :D Aha- z kilkoma klejami różowy plastik zastosowany w tym secie również zdecydowanie się nie lubił, w końcu kleiłem na żel CA... też miałeś jakieś przygody podczas lepienia?

  Mam tylko jeden inny zestaw tego producenta, wieloczęściowych poborowych SovietMilitia - tam żadnych kłopotów nie było.
  Ale się nie zrażam, za bardzo mi się ci rosyjscy figuranci podobają :) Pozdrawiam i wytrwałości w pracy życzę ;)

  OdpowiedzUsuń