czwartek, 3 maja 2012

Polish Infantry WWII - HAT 8115 1/72 - recenzja

Zapraszam do recenzji Polish Infantry WWII - HAT 8115 1/72... HISTORIA

Główną siłą, trzonem Polskiej armii była piechota. Od zarania dziejów, wiemy (nie tylko my), że polski żołnierz należy do najdzielniejszych i najbardziej walecznych. Wysokie morale szeregowych, oficerów i cywilów sprawiły,  że Polska stała się męczarnią dla okupantów. Przejdę teraz do krótkiego opisu historycznego z 1939 roku z okresu natarcia II Rzeszy i ZSRR. Jak już wyżej wspomniałem asem była piechota, która składała się z 30 dywizji i 9 dywizji rezerwy, łącznie 84 pułki i 6 pułków strzelców podhalańskich. W pułkach znajdowały się po 3 bataliony (3 kompanie strzeleckie i 1 kompania ciężkich karabinów maszynowych). Podstawowych związkiem taktycznym była dywizja w składzie 3 pułków piechoty, pułk artylerii lekkiej i 1 dywizjon artylerii ciężkiej, oddział rozpoznawczy, batalion saperów, oddział łączności i bateria przeciwlotnicza. Wyszkolenie Wojska Polskiego w 1939 roku na szczeblu taktycznym było bardzo wysokie. Od pierwszych godzin agresji II Rzeszy, widoczna była przewaga piechoty Polskiej nad Niemiecką. Piechota Polska była dość dobrze wyposażona, pomijając fakt niespodziewanego ataku agresora z dwóch stron. Słabą stroną piechoty była mierna ilość artylerii, łączność i droga decyzyjna

Pomimo, że wyszkolenie i morale polaków były wyższe niż agresorów, Polska nie mogła samotnie stawiać oporu w nieskończoność. Bądźmy dumni, że nasi ojcowie stawiali zaciekły opór agresorom. Trwało, to lekko ponad miesiąc. Jakiż kraj pochwaliłby się taką obroną wobec przerażającej różnicy sił i nowoczesnego uzbrojenia? Odpowiadam: ŻADEN!Uzbrojenie żołnierza polskiego:
Zapraszam na stronę Kampania Wrześniowa 1939.


Pistolet 9mm wz. 35 Vis - Polska 1936
Karabin 7,92mm wz. 98 i wz98a Mauser - Polska / Niemcy 1898


Karabinek 7,92mm wz. 98 Mauser PWU - Polska 1925
Karabinek 7,92mm wz. 29 - Polska 1930
Karabinek 7,92mm wz. 91/98/25/23 Mosin - Rosja / Polska
Ręczny karabin maszynowy 7,92mm wz. Browning - Polska 1938
Ciężki karabin maszynowy 7,92mm wz. 30 Browning - Polska 1931
Karabin (rusznica) przeciw pancerny 7,92mm wz. 35 Kb. Ur. - Polska 1935
Moździerz wz. 18 Stockes, wz. 18/31 Stockes-Brandt i wz. 1928 - Anglia / Francja / Polska - 1932
Powyższe zdjęcia udostępnione przez serwis www.1939.pl.


Umundurowanie:
Polska piechota w 1939 roku nosiła uniform składający się z kurtek wz. 36 i spodni wz. 37. Szyte z sukna lub drelichu. Polskie hełmy wz. 31 i wz. były najnowocześniejszymi hełmami w okresie rozpoczęcia II wojny światowej. Pokryte farbą antyodblaskową "Salamandrą". Ponadto, żołnierze posiadali: tornister z kocem, dwie ładownice systemu Mauser, pasy, maskę gazową, chlebak, menażka, trzewiki żołnierskie lub wysokie buty, manierka, rogatywka, łopatka (saperka), płaszcz i inne.
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełka HAT stanowią dobry chwyt marketingowy. Ilustracje przykuwają i ciekawią, tym samym zachęcają do kupna produktu. Niestety zawartość nie idzie w parze z rysunkiem. Byłem wielce zaskoczony po otwarciu pudełeczka i obejrzeniu figurek. Modele wyglądają lepiej niż są prezentowane w Internecie. Pudełko jest zrobione z grubszej tektury, wiec szybko się nie zniszczy.

W środku mamy cztery wypraski z figurkami. Wadą produkcyjną są łączenia figurek z wypraską, zdaje się, że są one połączone (zlane) na stałe... ech. Więc dłubania było co nie miara, i niestety, wycięcia są widoczne przy pomalowanej figurce.
Plastik z którego wykonane są modele zdaje się być delikatny, kruchy, łamliwy, miękki a zarazem toporny przy obcinaniu nadlewów. Samo obcinanie jest okropne, trudne, czasochłonne, denerwujące, a najgorsze są nadlewy na twarzach i pozostałości po wyprasce - AMEN.

96 figurek + 4 ciężkie karabiny maszynowe

Browning wz.30 Ciężki Karabin maszynowy

Szeregowiec w pełnym oporządzeniu, gotowy do natarcia, uzbrojony w karabinek wz. 29 z nałożonym bagnetem

Szeregowiec w pełnym oporządzeniu, w zwarciu, uzbrojony w karabin Mauser z nałożonym bagnetem

Szeregowiec w pełnym oporządzeniu, gotowy do strzału, uzbrojony w karabin Mosin

Strzelec wyborowy gotowy do strzału, uzbrojony w karabin Mauser

Szeregowiec w pełnym oporządzeniu, maszerujący, uzbrojony w karabin Mauser z nałożonym bagnetem

Podoficer w pełnym oporządzeniu, uzbrojony w karabin Mauser

Oficer w pełnym oporządzeniu uzbrojony w pistolet Vis

Szeregowiec (moździerzowy) obsługujący lekki moździerz 46mm

Szeregowiec w pełnym oporządzeniu, w marszu, uzbrojony w karabin Mosin

Szeregowiec w pełnym oporządzeniu, gotowy do strzału, uzbrojony w karabin Mauser

Szeregowiec (o) w pełnym oporządzeniu, polujący na czołg, uzbrojony w rusznicę przeciw czołgową wz. 35 Kb. Ur. i gotowy do ostrzału (n) uzbrojony w Browning wz. 28 lekki karabin maszynowy.


MALOWANIE, MONTAŻ I KONWERSJE

Opiłowane i przygotowane figurki można szybko zlepić z podstawką, wymodelować ją i przejść do nakładania podkładu. Konwersji z tych figurek wiele się nie zrobi. Można ew. odciąć korpus strzelcowi i zmienić jego położenie.


Modelowanie podstawek

Położenie podkładu

Malowanie podstawek

Nakładanie farby bazowej na figurki. Później malowanie właściwe.

 Podglądowe różnice pomiędzy innymi figurkami:


Zapraszam też na stronę forum Strategie.net, gdzie prowadzę temat z Polish Infantry HAT.


PODSUMOWANIE

Co by dużo nie pisać: kup te produkt, pokaż producentowi HAT, że modele tej serii schodzą z półek sklepowych, co może zaowocować wypuszczeniem na rynek nowych modeli. Za cenę 45 polskich złotych mamy prawie 100 figurek. Warto :).

16 komentarzy:

 1. Genialne! Nie wiedziałem, że te pokoślawione figurki można tak ożywić.
  A sztandar - zniszczony ale nadal zachęcający do walki z okupantem (akurat na 3 maja).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się chcę, to się zrobi :) a sztandar właśnie z okazji 2 maja - święto flagi, ale na 3 maj też pasuje.

   Usuń
 2. Cóż, myślę iż trzeba się modlić do Streletsa o ładnych polaków. Ostatnio wydaje Rosjan 1939-1941, to może się załapią... ich figurki są nieco pulchne, przerysowane, ale mimo wszystko ładne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie figurki polaków jakie wyjdą będą fajne, bo... na rynku nie w czym wybierać. Miejmy nadzieje, że Rosjanie wypuszczą polaków, w co wątpię z uwagi, że nasi sąsiedzi utonęli w wojnie ojczyźnianej.

   Usuń
  2. Jest jeszcze warmodelling. Metale, może trochę drogie ale jednak. Bardziej smutny jest niedobór artylerii (z tego co widzę Bofors 37mm chodzi po 30 zł) i ceny naszych rodzimych pojazdów w skali 1/72 (czyli Mirage). Nawet Rumuni mają lepiej.

   Usuń
 3. Co do tego Streletsa jeszcze... cóż, trudno przyznać iż skupia się (II wojna) głównie na konfliktach Związku Radzieckiego... ale jak coś robią to z rozmachem i rozmysłem, pod Stalingrad zrobili Rumunów, Węgrów (pomijani bardziej niż Polacy)i Włochów. Nie zrobili natomiast Niemców i Rosjan, których jest dużo. Wojna zimowa - zrobili Rosjan w zimowych mundurkach z tej wojny, a do nich finów. Teraz pojawiają się oddziały datowane od '39... pod jakie konflikty... oczywiście Barbarossa też się załapie, ale wówczas daliby może inną nazwę, bardziej patriotyczną. Wojna z Japończykami, walki w Besarabii, wojna zimowa już jest... może uznają 17 IX za interesujący, a przynajmniej dostrzegą nisze i tych polaków zrobią... może warto ich o to zapytać, wojnę I światowa fajnie rozwijają, nawet działa robią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Martola lub Jadar oraz inne sklepy (internetowe - czasem na ebayu).

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję . Szukałem tych figurek od dawna

   Usuń
  3. Tego boxa może już nie być w polskich sklepach. Trzeba szukać na ebayu lub czekać na modele od polskiego producenta First to Fight.

   Usuń
  4. jest : http://www.martola.com.pl/pl469/produkty15242/WWII_Polish_Infantry_96_pieces

   Usuń
  5. Tak ale produkt niedostępny, jest komunikat pod produktem... niestety.

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Sztandar, to zwykła kartką papieru, zmechacona i poprzycinana na bokach i zalana washem może być też herbata w torebce, która też pozostawi takie plamy.

   Usuń