piątek, 8 lutego 2013

Soviet (LWP) AT Team Zvezda 6135 - zmiana podstawki

Po pracy ślęczałem kilka godzin nad sekcją AT. Zastanawiałem się jak przygotować modele pod BK i OWWII aby komponowały się wraz z innymi figurkami na okrągłych podstawkach. Po długim czasie stwierdziłem, że zostanę przy oryginalnej Zvezdzie. Jednak przypomniałem sobie, że niedawno zakupiłem ponad dwa kilogramy różnych podkładek pod śruby. Eureka! Ma dusza wykrzyczała, i po chwili wpadłem na kolejny pomysł, aby pomocnik celowniczego też znalazł się na tej podstawce ale ruchomej, czyli takiej, która w każdej chwili mogłaby być zdjęta. Głównie na potrzeby wargamingowe. I tak oto narodził się kolejny pomysł w moim małym móżdżku. Oczywiście skala, to 172
Oryginalna podstawka została pocięta w odpowiedni kształt tak by mieściła się na podkładce o średnicy 40mm. Zrobiłem też miejsce dla pomocnika, który dostał standardową podstawkę 20mm.

Przymiarka.

Modele idealnie leżą na podstawce, więc można teraz przystąpić do zabawy.

Odrysowałem miejsce w których będą znajdować się podstawki 20mm z pomocnikami.

Pomocnicy i strzelcy zostali przylepieni do podstawek.

Dziury w środku podstawki zostały zalepione od spodu cienką płytką polistyrenową. Podkład to Army Painter Leather Brown.

Jak wyżej.

Teraz można przystąpić do klejenia piasku na klej wikolowy. Kleimy etapami, a to dlatego, że wikol lubi sobie troszkę podsychać, a wtedy nie złapie nam dobrze piasku. Aby nie zalepić miejsca pod pomocnika, umieściłem podstawkę.

Na spokojnie przylepiłem kamyczki, posypkę i piasek, nie martwiąc się o przestrzeń pod podstawkę 20mm.

Po wyciągnięciu tej podstawki były potrzebne poprawki. Nie chcąc brudzić się i psuć ścianek z piasek, do podkładki przylepiłem plastelinę.

Dziurka gotowa.

Dwie dziurki gotowe. Tą po lewej robiłem inaczej. Kleiłem piasek w koło odrysu i pilnowałem aby wikol się nie rozlewał. Pilnikiem delikatnie poprawiłem brzegi i OK. W zasadzie ten sposób był szybszy niż wkładanie podstawki ze zdjęć powyżej.

Fajna sprawa, można poszpanować na bitewnym stole mobilną podstawką pod sekcję AT, ha! A co ;). Pomocników można zdejmować i wkładać, czyli wymogi wargamingowe. Ludek ginie, ludek schodzi z pola bitwy.

Jak wyżej.

Można też wstawić inne modele, np. obserwatorów.

W zasadzie tą metodę można zastosować praktycznie przy każdej sekcji:
- moździerze
- ciężkie i zwykłe karabiny maszynowe
i inne.
To tyle, a jutro malowanie i recenzja.


4 komentarze:

 1. BK ma konkretny wymiar podstawek pod figurki, czy jest to dowolne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, i tu mnie zmartwiłeś. Jutro muszę Przemka albo bnk spytać.

   Usuń
  2. Bartek, w BGK nie ma ograniczeń co do podstawek ale oczywiście są preferencje np. 4x4. Info od Przemosa.

   Usuń
 2. Postępuję podobnie, tylko używam do podstawek zespołowych podkładek karoseryjnych (jakie można znaleźć w Castoramie), sa cieńsze 0,5 i 1 mm, wystepują w średnicach 2,5 , 3 i 4 cm. Wówczas nie powstaje tort.

  OdpowiedzUsuń