Recenzja Bren Gun Carrier and 6pdr Anti-Tank Gun AIRFIX 01309 1/76. Zapraszam do lektury...
HISTORIA
Universal Carrier, to brytyjski opancerzony pojazd gąsienicowy z okresu II wojny światowej. Potocznie nazywany Bren Carrier (najczęściej wyposażany był w karabin maszynowy Bren). Był najliczniej stosowanym pojazdem w przez aliantów (w tym w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie) a także w bloku wschodnim (komunistyczna Rosja i Ludowym Wojsku Polskim). Przyjęty przez armie angielską w 1939 roku. Jego wcześniejsza wersja, to ciągnik VA D50 skonstruowany przez Johna Cardena i Viviana Loyda w zakładach Vickers w 1935 roku. Konstrukcja tego ciągnika pozwoliła twórcom na opracowanie nowego modelu odpowiadającemu wymogom armii. Armia Brytyjka zamówiła kilka wersji transportera:
- Bren Gun Carrier (transporter karabinu maszynowego Bren)
- Vickers Gun Carrier (transporter ciężkiego karabinu Vickers)
- Scout Carrier (transporter zwiadowczy)
- Cavalry Carrier (transporter kawalerii zmotoryzowanej)
Jako, że modele różniły się nieco, Brytyjczycy postanowili opracować jeden model, który mógłby być użyty jako pojazd uniwersalny, a najczęstszym modelem był właśnie Bren Carrier. Transporter był wykorzystywany jako pojazd:
- Łącznikowy
- transporter
- rozpoznawczy
- wóz dowodzenia
- ciągnik
- ambulans
Universal Carrier wyposażany był w:
-Karabin maszynowy Bren
-ciężki karabin maszynowy Vickers
-moździerz 2” 51mm
-miotacz ognia Ronson lub Wasp
-działo przeciw pancerne kal. 57 mm (6 funtów)
W okresie II wojny używany przez:
-kraje koalicji antyhitlerowskiej (w tym Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie)
-Armia Czerwona
-Ludowe Wojsko Polskie
Dane technicze:
Typ pojazdu – lekki transporter opancerzony
Trakcja – gąsienicowa
Załoga – 2-5 osób
Działo 6-funtowe 57mm
Działo, te zostało opracowane przez Brytyjczyków na podstawie starszej wersji armaty dwufuntowej w 1938 roku, a użyto je po raz pierwszy dopiero w 1942 roku w Afryce Północnej. Samo działo dzięki swojej konstrukcji mogło być użyte jako przeciw pancerne, a także jako działo piechoty. Działo nie radziło sobie z pancerzem niemieckich czołgów Tiger. Odmiana czołgowa armaty użyta została w czołgach piechoty Valentine VIII, IX i X, czołgach Churchill III i IV, Czołgach Crusader III, Centaur Mk 1 i Cromwell. Do transportu tych dział używano Universal Carrier i Jeepów Willis MB.
Dane techniczne:
-kaliber 57mm
-obsługa 6 ludzi (w zasadach OWWII 4 ludzi)
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
Pudełko wykonane z cienkiej tektury. Zabezpieczone plastrami przed otwarciem. Otwarcie pudełka jest uciążliwe, tak jakby w fabryce górna część nie pasowała do dolnej :) … może to oszczędności na papierze. Grafika na pudełku niezbyt zachęca do zakupu towaru. Wszystkie informacje o producencie i produkcie znajdują się na pudełku. W opakowaniu znajduje się zapakowany model – masło maślane, wiadomo, że tam znajdziemy model, który skleimy i pomalujemy, więc daruje sobie opisywanie pudełka.
Górna część pudełka (pokrywa) |
Jeden z boków pudełka. Tu znajduje się krótki opis modelu. |
Po otwarciu ujrzałem swoich spadochroniarzy z 1SBS :D, właśnie tu ich trzymam. Jak widać z pudełka można zrobić domek dla żołnierzyków ;). |
W pudełku znajdują się:
- broszurka informacyjna na temat modelu wraz z instrukcją składania i nakładania kalki
- ulotka od producenta (jak ktoś chce, to może przystąpić do klubu Airfixa albo przylepić do ściany jako pamiątka ;) )
- cztery wypraski
- kalka (mi się zgubiła :D)
Broszurka + instrukcja - do wyrzucenia po złożeniu, makulatury nie zbieram. |
Ulotka od producenta zachęcająco do przystąpienia do klubu. Do wywalenia. |
Po wyjęciu wyprasek z torebki. Zlepiłem już wcześniej podwozie z nadwoziem. |
Minusy zawartości:
- brak karabinu Bren (w końcu napis na pudełku wyraźnie wskazuje, że jest to transporter z Bren, chyba producent za dużo myślał, a mniej zrobił)
- mała liczba figurek żołnierzy do obsługi działa
- brak elementów skrzynek i pocisków
- figurki obsługi ciągnika są nieproporcjonalne (mniejsze) do figurek żołnierzy obsługujących działo
MONTAŻ I KONWERSJE
Wypraski są jakby kamieniem ciosane, ale to nie będzie nam przeszkadzać. Plastik z którego wykonane są części, jest twardy i łamliwy. Ścinanie nadmiaru jest troszkę trudne, nożyk po tym plastiku ścina w różne strony, wiec trzeba starannie przycinać nadlewy i łączenia. Odrywanie części (elementów) z wypraski jest proste, nie powodujące pęknięć, nie trzeba używać cęgi i nożyka. Konwersje możliwe ale tylko jako dodawanie innych elementów. Mam zamiar dopasować Bren. Którego o dziwo jest brak w tym zestawie.
Klejenie i składanie może być wkurzające, to znaczy, niektóre części niezbyt pasują do siebie, więc trzeba ciąć, elementy są niewymiarowe i mogą powodować małe trudności. Plastik dobrze klei się na klej kropelka, łączy błyskawicznie. Po zlepieniu otrzymamy dość ciekawy model ciągnika i działa, który pasuje swoją skalą 1/76 do skali 1/72.
UWAGA! Każdy box Bren Gun Carrier i 6pdr ATG jest inny. Ja mam trzy takie boxy i każdy był inaczej spasowany. najgorszy był trzeci, gdzie armata 6 funtów miała totalnie niespasowane nogi, krzywe jak cholera!
UWAGA! Każdy box Bren Gun Carrier i 6pdr ATG jest inny. Ja mam trzy takie boxy i każdy był inaczej spasowany. najgorszy był trzeci, gdzie armata 6 funtów miała totalnie niespasowane nogi, krzywe jak cholera!
Po wycięciu części i ich zlepieniu, otrzymamy: A - jeden model działa 57 mm przeciw pancernego, B - jeden model transportera opancerzonego Universal Carrier |
Porównanie skali: figurka British Paratroopers "Red Devils" Italeri 1/72 (1SBS). Carrier został postawiony na podstawce by miał równe szanse w pomiarach :). Jak widać, różnica skali nie jest bolesna. |
Jak wyżej, tyle, że z działem 6 funtów. |
Brak szczegółów, dużo deformacji, myślę, że malowanie zmieni ubogi wizerunek chłopaków. |
O... :) |
MALOWANIE
Malowanie modelu Carrier i 6PDR nie stanowi żadnego wyzwania. Prosta konstrukcja, łatwe malowanie, jeden kolor, trochę kalki. Jako, że nie lubię ładnych pojazdów, staram się nadawać pewne zniszczenia, zabrudzenia, czyli ogólne zużycie.
Działo z podkładem White Skull firmy GW. Podstawka wykonana ze starej zdenominowanej monety 10 złotych.
|
Pasuje jak ulał. |
Carrier z podkładem i na podstawce wykonanej z płytki polistyrenowej. |
Użyłem podstawek pod modele, tylko po to by je lekko podnieść, aby zbliżyły się wysokością do 1/72. |
Znajdź 10 różnic :) |
Produkty Airfixa są ogólnie tanie, i tak w tym przypadku za niewysoką cenę kupujemy dwa ciekawe modele wraz z obsługą. Za niecałe 100 polskich złotych można złożyć pełną baterię. Polecam ten produkt.
Szkoda tylko że osłonę pancerną mają taką minimum 100mm ;) Teoretycznie można to przeszlifować, w praktyce sam w innych modelach nigdy tego nie robiłem.
OdpowiedzUsuńDobra recenzja.
nie masz racji Sławku bren carrier i uniwersial carrier to dwie inne rzeczy 1 jest starszą wersją a uniwersal zmodernizowany
OdpowiedzUsuńZgadza się.
Usuń