piątek, 13 kwietnia 2012

Bren Gun Carrier and 6pdr Anti-Tank Gun - AIRFIX 01309 1/76

Recenzja Bren Gun Carrier and 6pdr Anti-Tank Gun AIRFIX 01309 1/76. Zapraszam do lektury...

HISTORIA
Universal Carrier, to brytyjski opancerzony pojazd gąsienicowy z okresu II wojny światowej. Potocznie nazywany Bren Carrier (najczęściej wyposażany był w karabin maszynowy Bren).  Był najliczniej stosowanym pojazdem w przez aliantów (w tym w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie) a także w bloku wschodnim (komunistyczna Rosja i Ludowym Wojsku Polskim). Przyjęty przez armie angielską w 1939 roku. Jego wcześniejsza wersja, to ciągnik VA D50 skonstruowany przez Johna Cardena i Viviana Loyda w zakładach Vickers w 1935 roku. Konstrukcja tego ciągnika pozwoliła twórcom na opracowanie nowego modelu odpowiadającemu wymogom armii. Armia Brytyjka zamówiła kilka wersji transportera:
- Bren Gun Carrier (transporter karabinu maszynowego Bren)
- Vickers Gun Carrier (transporter ciężkiego karabinu Vickers)
- Scout Carrier (transporter zwiadowczy)
- Cavalry Carrier (transporter kawalerii zmotoryzowanej)
Jako, że modele różniły się nieco, Brytyjczycy postanowili opracować jeden model, który mógłby być użyty jako pojazd uniwersalny, a najczęstszym modelem był właśnie Bren Carrier.  Transporter był wykorzystywany jako pojazd:
- Łącznikowy
- transporter
- rozpoznawczy
- wóz dowodzenia
- ciągnik
- ambulans

Universal Carrier wyposażany był w:
-Karabin maszynowy Bren
-ciężki karabin maszynowy Vickers
-moździerz 2” 51mm
-miotacz ognia Ronson lub Wasp
-działo przeciw pancerne kal. 57 mm (6 funtów)

W okresie II wojny używany przez:
-kraje koalicji antyhitlerowskiej (w tym Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie)
-Armia Czerwona
-Ludowe Wojsko Polskie

Dane technicze:
Typ pojazdu – lekki transporter opancerzony
Trakcja – gąsienicowa
Załoga – 2-5 osób

Działo 6-funtowe 57mm
Działo, te zostało opracowane przez Brytyjczyków na podstawie starszej wersji armaty dwufuntowej w 1938 roku, a użyto je po raz pierwszy dopiero w 1942 roku w Afryce Północnej. Samo działo dzięki swojej konstrukcji mogło być użyte jako przeciw pancerne, a także jako działo piechoty. Działo nie radziło sobie z pancerzem niemieckich czołgów Tiger. Odmiana czołgowa armaty użyta została w czołgach piechoty Valentine VIII, IX i X, czołgach Churchill III i IV, Czołgach Crusader III, Centaur Mk 1 i Cromwell. Do transportu tych dział używano Universal Carrier i Jeepów Willis MB.
Dane techniczne:
-kaliber 57mm
-obsługa 6 ludzi (w zasadach OWWII 4 ludzi)


ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
Pudełko wykonane z cienkiej tektury. Zabezpieczone plastrami przed otwarciem. Otwarcie pudełka jest uciążliwe, tak jakby w fabryce górna część nie pasowała do dolnej :) … może to oszczędności na papierze. Grafika na pudełku niezbyt zachęca do zakupu towaru. Wszystkie informacje o producencie i produkcie znajdują się na pudełku. W opakowaniu znajduje się zapakowany model – masło maślane, wiadomo, że tam znajdziemy model, który skleimy i pomalujemy, więc daruje sobie opisywanie pudełka.

Górna część pudełka (pokrywa)
Jeden z boków pudełka. Tu znajduje się krótki opis modelu.
Po otwarciu ujrzałem swoich spadochroniarzy z 1SBS :D, właśnie tu ich trzymam. Jak widać z pudełka można zrobić domek dla żołnierzyków ;).
W pudełku znajdują się:
- broszurka informacyjna na temat modelu wraz z instrukcją składania i nakładania kalki
- ulotka od producenta (jak ktoś chce, to może przystąpić do klubu Airfixa albo przylepić do ściany jako pamiątka ;) )
- cztery wypraski
- kalka (mi się zgubiła :D)

Broszurka + instrukcja - do wyrzucenia po złożeniu, makulatury nie zbieram.
Ulotka od producenta zachęcająco do przystąpienia do klubu. Do wywalenia.
Model zapakowany w torebkę foliową z mało ważnymi dla mnie informacjami. Torebka do wyrzucenia, chyba, że ktoś potrzebuje kwas foliowy, to wtedy można wymieszać torebkę z kwasem po kapuście kiszonej albo ogórkach.
Po wyjęciu wyprasek z torebki. Zlepiłem już wcześniej podwozie z nadwoziem.
Minusy zawartości:
- brak karabinu Bren (w końcu napis na pudełku wyraźnie wskazuje, że jest to transporter z Bren, chyba producent za dużo myślał, a mniej zrobił)
- mała liczba figurek żołnierzy do obsługi działa
- brak elementów skrzynek i pocisków
- figurki obsługi ciągnika są nieproporcjonalne (mniejsze) do figurek żołnierzy obsługujących działo

MONTAŻ I KONWERSJE
Wypraski są jakby kamieniem ciosane, ale to nie będzie nam przeszkadzać. Plastik z którego wykonane są części, jest twardy i łamliwy. Ścinanie nadmiaru jest troszkę trudne, nożyk po tym plastiku ścina w różne strony, wiec trzeba starannie przycinać nadlewy i łączenia. Odrywanie części (elementów) z wypraski jest proste, nie powodujące pęknięć, nie trzeba używać cęgi i nożyka. Konwersje możliwe ale tylko jako dodawanie innych elementów. Mam zamiar dopasować Bren. Którego o dziwo jest brak w tym zestawie.

Klejenie i składanie może być wkurzające, to znaczy, niektóre części niezbyt pasują do siebie, więc trzeba ciąć, elementy są niewymiarowe i mogą powodować małe trudności. Plastik dobrze klei się na klej kropelka, łączy błyskawicznie. Po zlepieniu otrzymamy dość ciekawy model ciągnika i działa, który pasuje swoją skalą 1/76 do skali 1/72.

UWAGA! Każdy box Bren Gun Carrier i 6pdr ATG jest inny. Ja mam trzy takie boxy i każdy był inaczej spasowany. najgorszy był trzeci, gdzie armata 6 funtów miała totalnie niespasowane nogi, krzywe jak cholera!

Po wycięciu części i ich zlepieniu, otrzymamy: A - jeden model działa 57 mm przeciw pancernego, B - jeden model transportera opancerzonego Universal Carrier
Porównanie skali: figurka British Paratroopers "Red Devils" Italeri 1/72 (1SBS). Carrier został postawiony na podstawce by miał równe szanse w pomiarach :). Jak widać, różnica skali nie jest bolesna.
Jak wyżej, tyle, że z działem 6 funtów.
Obsługa Universal Carrier i działa: C - jedna figurka celowniczego, D - jedna figurka oficera z obsługi transportera, E - jedna figurka ładowniczego działa, F - jedna figurka kierowcy transportera. Jak widać na zdjęciu, oficer i i kadłubek kierowcy są mniejsi niż ich koledzy z obsługi. Trudno, nic się nie stało. Olać, to.
Brak szczegółów, dużo deformacji, myślę, że malowanie zmieni ubogi wizerunek chłopaków.
Obsługa działa została dolepiona do podstawek ze starej zardzewiałej podstawki pod śruby i starą zdenominowaną monetę 2 złotych. Podstawki mieszczą się w granicach 18-20mm. Materiały dostępne w każdym domu :).
O... :)


MALOWANIE
Malowanie modelu Carrier i 6PDR nie stanowi żadnego wyzwania. Prosta konstrukcja, łatwe malowanie, jeden kolor, trochę kalki. Jako, że nie lubię ładnych pojazdów, staram się nadawać pewne zniszczenia, zabrudzenia, czyli ogólne zużycie.

Działo z podkładem White Skull firmy GW. Podstawka wykonana ze starej zdenominowanej monety 10 złotych.
Pasuje jak ulał.
Carrier z podkładem i na podstawce wykonanej z płytki polistyrenowej.
Użyłem podstawek pod modele, tylko po to by je lekko podnieść, aby zbliżyły się wysokością do 1/72.
Znajdź 10 różnic :)

Więc zdjęć w temacie Bren Gun Carrier - silnik uruchomiony


PODSUMOWANIE
Produkty Airfixa są ogólnie tanie, i tak w tym przypadku za niewysoką cenę kupujemy dwa ciekawe modele wraz z obsługą. Za niecałe 100 polskich złotych można złożyć pełną baterię. Polecam ten produkt.

3 komentarze:

  1. Szkoda tylko że osłonę pancerną mają taką minimum 100mm ;) Teoretycznie można to przeszlifować, w praktyce sam w innych modelach nigdy tego nie robiłem.
    Dobra recenzja.

    OdpowiedzUsuń
  2. nie masz racji Sławku bren carrier i uniwersial carrier to dwie inne rzeczy 1 jest starszą wersją a uniwersal zmodernizowany

    OdpowiedzUsuń