czwartek, 12 kwietnia 2012

British Infantry WWII - Revel 02523 1/72

Recenzja British Infantry WWII - Revel 02523. Zapraszam do lektury...


HISTORIA

Podczas rozpoczęcia II wojny światowej Wielka Brytania była w trakcie modernizacji sił zbrojnych. Wojska lądowe liczyły około 600 tysięcy ludzi, w tym regularnej armii około 163 tysięcy,  oraz rezerwy około 200 tysięcy. Armia terytorialna liczyła niecałe 250 tysięcy żołnierzy. Armia terytorialna składała się z 14 brygad. Armia regularna (zamorska) składała się z 36 brygad piechoty.
 
Podstawowym ubiorem piechoty brytyjskiej były tzw. Battle Dress'y (BD) przyjęte przez armie w 1930 roku.  Na uniformach znajdowały się odznaczenia. Na Battle Dress'y można było nakładać bluzy. Hełmy Brodiego używane od 1940 roku. Oporządzenie, to szelki, ładownice, plecaki, łopatki i kilofy, manierka.

Armia brytyjska podczas rozpoczęcia II wojny światowej wyposażona była głównie w karabiny Lee Enfield Mk III. Nazwa broni pochodzi od amerykańskiego konstruktora Jamesa Lee i angielskiego producenta Smal Arms Factory w Enfield Lock. Skomplikowany i długotrwały proces produkcji MK III, spowodował opracowanie nowej wersja karabinu, który był odpowiedzią na wysokie zapotrzebowanie i szybkie dostawy dla armii. Model nazywał się Lee Enfield No. 4 Mk 1. Wersja ta charakteryzowała się możliwością montażu celownika oraz zmieniono bagnet z kłującego na tnący.
Karabiny MK1
Anglicy biorąc udział w wojnie nie posiadali na wyposażeniu pistoletów maszynowych. Konserwatyści z armii uważali tego typu broń za gangsterską. Zmiana decyzji nastąpiła po upadku Francji w 1940 roku, kiedy bezpieczeństwo granic Wielkiej Brytanii było zagrożone. Wtedy pojawiła się potrzeba szybkiej produkcji (na wielką skalę) maszynowej broni indywidualnej przy jednoczesnym braku surowców produkcyjnych. Brytyjczycy, na podstawie niemieckiego pistoletu maszynowego MP 40 opracowali uproszczoną konstrukcje. Model ten nazwano STEN, od nazwisk konstruktorów (S)heperda i (T)urpina oraz miejscowości (En)field w której produkowano broń. Pistolety maszynowe dostosowano do niemieckiej amunicji 9x19mm parabellum o magazynku 30 naboi. 
Sten

Obok karabinów i pistoletów maszynowych, wojska brytyjskie były wyposażone w ręczne karabiny maszynowe, które opracowano w 1935 roku na licencji Czechosłowackich rkmów ZB v.26. Nazwa brytyjskiej wersji brzmiała BREN, od nazwy Czechosłowackiej miejscowości (Br)no, w której pierwotny model był produkowany oraz (En)field w Wielkiej Brytanii. kaliber .303. Pojemność magazynka łukowego umieszczanego od góry, to 20-30 naboi, magazynku bębnowego 100 naboi. Szybkostrzelność praktyczna około 150 strzałów/min. Masa, około 10 kg. Breny stosowano równierz jako broń wsparcia na pojazdach.
Bren

Brytyjska piechota wyposażona była również w lekkie moździerze MK. VIII 51 mm. Były one małe i poręczne, można żartem je nazwać moździerzem kieszonkowym. Mierzyły ponad 50 cm i ważyły lekko ponad 4kg. Pozbawiony trójnoga, celowniczy podtrzymywał broń i namierzał cel. Obsługiwany był przez 2 ludzi.
Lekki moździerz MK VIII 51 mm

W 1942 roku w armii brytyjskiej pojawił się nowy rodzaj broni - granatnik przeciw pancerny PIAT. Każda kompania piechoty posiadała trzy tego typu wyrzutnie. Dowódca wyznaczał celowniczych (do noszenia i strzelania) i amunicyjnych (jako asystenta i do noszenia pocisków). Z obsługą tej broni nie było problemu, ponieważ każdy żołnierz przechodził szkolenie z obsługi.
Granatnik PIAT

Każdy żołnierz wyposażony był w brytyjski granat ręczny Mills'a
Bomba Millsa

Etatowym wyposażeniem oficerów armii brytyjskiej były amerykańskie samopowtarzalne pistolety Colt M1911A1 kalibru .455 Auto (opracowane przez Johna Browninga w 1900 roku) i Webley, produkcji brytyjskiej, kalibru 0.455.
Pistolet Colt 1911A1
Rewolwer Webley


Reasumując, piechota brytyjska była wyposażona w broń:
- Karabin N4 MK1
- PM Sten
- RKM Bren
- Granatnik PIAT
- Moździerz 2" MK VIII 51mm
- Rewolwer Webley - oficer
- Pistolet Colt M1911A1 - oficer
- Ręczne Bomby (granaty obronne) Millsa

Pudełko wykonane z cienkiej tektury, zabezpieczone po bokach przed otwarciem przezroczystym plastrem. Wielu sprzedawców pozwala na otwarcie opakowania celem obejrzenia towaru. Otwarte pudełka nie stanowią problemu dla przyszłych kupujących. Grafika na pudełku zachęca do zakupu: jest czytelna, kolorowa, profesjonalna. Zawiera wszystkie informacje o produkcie. Na przodzie opakowanie znajdują się informacje o:
- Nazwa produktu
- Numer produktu
- Skala produktu
- Logo producenta
- Obrazek przedstawiający piechotę brytyjską z okresu II wojny światowej
Boczne strony opakowania są skrótem informacji z przodu pudełka. Spód opakowania prezentuje styl malowania figurek, kolory farb, oryginalny rozmiar, mini dioramę z obsługą 2" moździerza i skrót informacji z górnej części pudełka. Znajduję się nalepka od polskiego dystrybutora.W pudełku (box otwierany jest po obu stronach opakowania) znajduje się wypraska z 51 częściami w tym 48 figurkami piechoty brytyjskiej z okresu II wojny światowej oraz ulotka producenta. Wypraska jest dwuczęściowa składana. Figurki są umocowane do wypraski w sposób uniemożliwiający odpadnięcie lub połamanie.Wycinanie figurek jest proste i szybkie. Powodem tego jest dość miękki plastik z którego wykonana jest wypraska, łączenia i same figurki. Idzie za tym też pewnie niebezpieczeństwo. Trzeba uważać by nożyk nie naciął figurki przy wycinaniu. Ostry nóż wchodzi jak "nóż w masło".
Producent daje nam figurki w różnych pozach o różnych zastosowaniach, z różnymi rodzajami broni (opisanymi w części HISTORIA).

Poniżej prezentuję dokładnie, to co znajduję się w wyprasce. Klasyfikacja figurek według póz, rodzaju broni i zastosowania:
a) dwie figurki oficerów (wydających rozkaz) uzbrojonych  w PM Sten i broń etatową
b) cztery figurki klęczących żołnierzy (strzelających) uzbrojonych w PM Sten
c) pięć figurek stojących żołnierzy (celujących/strzelających) uzbrojonych w karabin MK 1 wraz z bagnetem
d) pięć figurek stojących żołnierzy (rzucających granat) uzbrojonych w karabin MK 1 wraz z bagnetem
e) pięć figurek stojących żołnierzy (przygotowujących się do strzału) uzbrojonych w karabin MK 1 wraz z bagnetem
f) pięć figurek stojących żołnierzy (w marszu) uzbrojonych w karabin MK 1 wraz z bagnetem
g) trzy dioramy z pola bitwy na której znajdują się leżący PM Sten i granaty, ga) trzech ładowniczych z karabinem MK 1, gb) trzech celowniczych z moździerzem 2" calowym 51mm MK VIII
h) cztery figurki stojących żołnierzy (niosących broń na ramieniu i amunicje do PIAT lub moździerza) uzbrojonych w karabin MK 1.
i) cztery figurki stojących żołnierzy (niosących na obojczyku wyrzutnię granatów PIAT) uzbrojonych w PM Sten
j) cztery figurki leżących żołnierzy (strzelających) uzbrojonych w rkm Bren
k) cztery figurki stojących żołnierzy (biegnących) uzbrojonych w rkm Bren
51 elementów w tym 48 figurek i 3 dioramy pod moździerz


MONTAŻ I KONWERSJE
Z uwagi na dość miękki plastik odporny na połamania i deformacje można szybko przygotować figurki do malowania. Figurki posiadają niewielkie nadlewy łączeń, które łatwo można ściąć nożykiem. Konwersje są możliwe z uwagi na miękkie właściwości plastiku.

Konwersja 1 Bren zmiana ręki
Konwersja 2 Sekcja moździerza MK VIII

Porównanie figurek.MALOWANIE
Malowanie figurek British Infantry WWII jest trudne z uwagi na miękki plastik z którego odchodzi farba. Aby utwardzić w niektórych miejscach figurkę, nakładałem wikol. Odstające elementy, typu ręce i karabiny były tak giętkie, że delikatny ruch sprawiła, iż farba złaziła.

Poniżej zdjęcia British Infantry WWII konwertowani na Polish Paratroopers 1SBS.

PODSUMOWANIE
Za niewysoką cenę otrzymujemy jakiś tam materiał do budowy armii. Figurki w odpowiedniej skali, podobnie jak w przypadku modeli z Italeri. Bogate wyposażenie figurek, w miarę dobre szczegóły, ciekawe pozy, ilość modeli, możliwość konwersji. Nie polecam ze względu na miękki plastik. Będzie odchodzić farba. No chyba, że ktoś chciałby ten box, tak jak w przypadku niektórych modeli :)


3 komentarze:

 1. Nie mogę się już doczekać efektu końcowego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry.
  Troche za pobieżnie jest opisany karabin Lee-Enfield i są pewne niejasności. Wynikają z brytyjskich zmian w nomenklaturze. Np klasyczny karabim dla pierwszej wojny światowej i przynajmniej połowy drugiej najpierw miał nazwę: SMLE Mk III, a potem [już w drugiej] No. 1 Mk III. A No.4 właśnie miał bagnet kłujący w przeciwiństwie do No.1
  Więcej
  Notomiast Ja mam pytanie o fotkę brytyjskiej drużyny piechoty w ruinach. Gdzie mogło zostać zrobione. Czy to Włochy czy NWE. Jeśli NWE to to ciekawostka bo zasadniczo zwykła piechota [oprócz komandosów] używała tam Stenów a nie Thompsonów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pamiętam opisu zdjęcia, a brałem je z tego forum www.milsurps.com. Co do karabinu, to masz rację, opisałem po łebku.

   Usuń