piątek, 13 kwietnia 2012

British Paratroopers "Red Devils" - Italeri 6034 1/72 - recenzja

Recenzja British Paratroopers "Red Devils" Italeri 6034 1/72. Zapraszam do lektury...HISTORIA

Brytyjczycy będąc pod wielkim wrażeniem Fallschirmjäger postanowili stworzyć własną  formację, która stała się odpowiedzią na niemieckich skoczków. W 1940 powstała pierwsza baza szkoleniowa „Parachute Training School” na lotnisku Ringway. Pierwszymi wyszkolonymi skoczkami byli komandosi No 2, którzy już w 1941 roku w ramach operacji Colossus zostali zrzuceni nad Włochami w celu wysadzenia akweduktu. Było ich niewielu, a jednak grupa 38 żołnierzy zaszła za skórę wrogowi. Natomiast Parachute Regiment powstał 1942 roku. Do 1945 roku Anglicy wydali na świat 17 powietrznodesantowych batalionów, które wchodziły w skład dywizji spadochronowych 1st Airborn Division, 6th Airborn Division, 2nd Independent  Parachute Brigad oraz 1st Independent Parachute Brigad (1SBS Polska). Spadochroniarze tych formacji, to dumni żołnierze, którzy wielokrotnie pokazali koalicji antyhitlerowskiej czym jest męstwo i odwaga. Mimo, iż formacja nie posiada długiej historii, to jest ona bardzo barwna i dynamiczna.
Operacje:
- Biting 1942 Francja
- Husky 1943 Sycylia
- Slapstick 1943 Włochy
- Overlord 1944 Normandia
- Dragon 1944 Francja
- Market-Garden 1944 Holandia
- Varsity 1945 Niemcy

Uzbrojenie:
- Karabin N4 MK 1
- Pistolet Maszynowy Sten
- Ręczny karabin maszynowy Bren
- Moździerz 2" 51mm
- Granaty Millsa
- Wyrzutnia granatów PIATJako, że jestem Polakiem pozwolę sobie rozwinąć temat 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. 1SBS została utworzona na wniosek pułkownika dypl. Stanisława Sosabowskiego. W 1941 roku Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych generał broni Wojska Polskiego Władysław Eugeniusz Sikorski przeorganizował 4 Brygadę Kadrową Strzelców i 2 Batalion Grenadierów na 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową. Głównym celem jednostki miało być wsparcie powstania w okupowanej przez hitlerowców Polsce. Brygada wtedy nie podlegała jeszcze dowództwu brytyjskiemu. Formacja jednostki nastąpiła w Szkocji, gdzie żołnierze sami zbudowali swój poligon. Liczba polskich żołnierzy w 1944 roku sięgnęła 2200 dzielnych mężczyzn, gotowych oddać życie za Wolną Polskę. Pod naciskiem Brytyjczyków brygada została włączona do 1 Alianckiej Armii Powietrznodesantowej, tym samym była podporządkowana dowództwu brytyjskiemu, i to był błąd. Następnie jednostka została przetransportowana do Anglii, gdzie odbyła kolejne ćwiczenia na angielskim sprzęcie. W sierpniu 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Brygada była gotowa do walki i żądna zemsty na okupantach „od śmierci, groźniejszy był gniew”. Niestety polityka jako matka matactwa, niezrozumienia i władzy, spowodowała, że 1SBS nie została skierowana do walk w Polsce lecz uwzględniono ją w największej i najgłupszej operacji II wojny światowej  Market-Garden. Polacy desantowani byli w dniach 17-24 wrzesień pod Driel w Holandii. Wielu skoczków poniosło śmierć, ponieważ lądowali wprost na lufy niemieckich karabinów, z których biły naboje i zatrzymywały się na piersiach Polskich żołnierzy. Pomimo piekła polscy żołnierze zdołali wylądować i zająć pozycje. Formacja poniosła ciężkie straty, głównie podczas przeprawy przez Ren (urywek z filmu „O Jeden Most Za Daleko”). Straty 1SBS wyniosły około 90 zabitych, 160 rannych, 170 zaginionych, łącznie ponad 400 żołnierzy. Po operacji Montgomery, obarczył winą za niepowodzenie generała Sosabowskiego. Jeszcze przed operacją Sosabowski wytykał dowództwu brytyjskiemu niekompetencje, głupotę i brak przygotowania. Sosabowski był dobrym kozłem ofiarnym, ponieważ nie bał się krytykować nieprzemyślanych decyzji, co wiązało się z tym, że stał się nieprzychylny dla Brytyjczyków. Mówiąc krótko polak z niewyparzoną gębą zostanie ukarany by ukryć niekompetencje wielkich generałów.

Może jestem naiwnym polakiem, ale czy nie widać w tych twarzach dumy i szansy na odzyskanie wolności, jaką dali im Brytyjczycy? Z takim sprzętem i wyposażeniem mogliby podbić świat... gdyby tylko dano im szanse.


Reasumując, lądowanie polaków uratowało przed całkowitym zniszczeniem 1DPD. Działając bardzo sprawnie przeszli samych siebie, a duch walki był wysoki, zwłaszcza w kompani przeciwpancernej, którzy stanowili wzmocnienie dla obrońców Oosterbeek. Niestety, w tym czasie los polski został przesądzony. Coś za coś. Za udział w operacji otrzymano 15 Orderów Virtuti Militari V klasy i 190 Krzyży Walecznych.

Sosabowski i Montgomery.
Montgomery
Sosabowski
Znajdź różnice pomiędzy Montgomerym a Sosabowskim :)

Pozbawiony godności i honoru wybitny strateg i dowódca generał Sosabowski pracował jako robotnik w fabryce telewizorów. Zmarł na zawał serca w 1967 roku w Londynie w Anglii.

Po wojnie. 31 maja 2006 roku, królowa Holandii Beatrix przyznała pośmiertnie Order Brązowego Lwa dla generała Sosabowskiego, a chorągiew 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej została udekorowana Wojskowym Orderem Wilhelma. Brytyjczycy w końcu przyznali się do swojej winy za niepowodzenie operacji i zrehabilitowali generała Sosabowskiego. Przykro było polskim kombatantom, że nikt z polskiego rządu nie przyjechał na uroczystość. 15 września w 2006 roku w Oosterbeek została odsłonięta tablica z nazwą „Generaal Sosabowskiwaard”, a 16 września w Driel brytyjscy weterani uroczyście odsłonili pomnik generała Sosabowskiego.

Dziękujemy Ci Holandio za wielki gest.
Dziękujemy brytyjskim kombatantom.

Zapraszam na film – angielskie napisy, polski lektor.ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W pudełku od producenta Italeri standardowo znajdujemy zbędny kawałek papieru  z jakimiś tekstami, których nie czytałem, i czytać nie zamierzam oraz wypraskę z 50 figurkami skoczków przedstawiających skoczków Brytyjskich „Red Devils”. Figurki są pięknie wykonane, wiele szczegółów, postacie mają proporcjonalne części ciała i uzbrojenia. Niestety brakuje w zestawie celowniczego PIAT jako model stojący, brakuje tez moździerza 2” 51 mm. Pozy figurek powinny spełnić oczekiwanie większości kolekcjonerów, dla mnie mogłyby być bardziej dynamiczne.


MONTARZ I KONWERSJE

Wycinanie z wypraski figurek nie jest trudne. Może i plastik wypraski jest twardszy niż w podobnych produktach firmy Revell, ale nie stanowi problemu przy wycinaniu. Gorzej jest jednak z obcinaniem łączeń na figurkach. Plastik jest dość specyficzny, niby twardy, trochę elastyczny, a skrobanie sprawia małe problemy. Szczególnie w trudnodostępnych miejscach. Konwersje są możliwe. Z figurek Parasów można wykonać figurki brytyjskiej piechoty, wystarczy pomalować kurtkę w brązowy kolor i przepiąć główkę. Dlatego lepiej i łatwiej jest konwertować zwykłą piechotę brytyjską na skoczków.
Klejenie do podstawek pod śruby 20 mm.

Porównanie figurek

MALOWANIE

Malowanie figurek 1/72 jest samo w sobie skomplikowane i czasochłonne. Przy tej skali należy wykazać się cierpliwością, sprytem i dokładnością. Najwięcej problemów przy malowaniu będzie przy kolorowaniu kurtek, ponieważ Dension Smock składa się z kilku kolorów. Ja preferuje malowanie seryjne przy jednoczesnym zachowaniu staranności. Nigdzie mi się nie śpieszy, maluje sam dla siebie, i to jest właśnie ten element, którego brakuje wielu kolekcjonerom. Plastik dobrze trzyma farbę, nie jak w przypadku skoczków Revella.

Malowanie figurek <-kliknij 


PODSUMOWANIE

Ceny produktów Italeri ogólnie nie są wysokie, raczej w przystępnej cenie. Box ten daje nam 50 wspaniałych modeli, z których będziesz na pewno zadowolony. Są to najlepsze plastikowe figurki skoczków w skali 20mm.

3 komentarze:

 1. Piszesz fajne recenzje a twoje figurki są na prawdę fajne .Zastanawiałem się na graniem OWWII ale ostatecznie wybrałem jednak Blitzkrieg Commandera

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego gdy zamówiłem figurki w skali 1:72 miały one 28 mm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, nie prowadzę sklepu. Może zaszła jakaś pomyłka?

   Usuń