poniedziałek, 4 czerwca 2012

Długa Krwawa Wojenka - Grenadier 2012


Nieduże grono forumowiczów strategie.net.pl spotkało się na Grenadierze w roku 2012 w miesiącu maj. Każdy z forumowiczów przywiózł coś ze sobą, m.in. kanapki, papierosy, kobiety i inne takie tam. Jednak nie spotkaliśmy by biesiadować, palić czy zajmować się kobietami. Naszym celem było pograć w OWWII i prezentować ten system. Jako, że było nas kilku, musieliśmy podzielić strony konfliktu. Tak więc Xardas oraz Sarmor wcielili się w towarzyszy ZSRR, a ja i Przemos wzięliśmy stronę III Rzeszy Niemieckiej. Wspomagali nas przy tym Marek, Filip i jego kolega, narzeczona Przemosa oraz Magdalena. Nasze stoliki cieszyły się "powiedzmy" zainteresowaniem. Nie było takiej chwili by kogoś ze zwiedzających nie było przy naszym namiocie. Scenariusz, który rozegraliśmy był bardzo długi. Wielu szczegółów już nie pamiętam, więc treść niekoniecznie może być prawdziwa z przebiegiem gry. W trakcie rozgrywki opuściłem towarzyszy na jakieś 40 minut, więc i tu będzie luka czasowa. Jednak bardziej skupię się na prezentacji zdjęć. Zapraszam do tematu...


Mapa strategiczna. Rozlokowanie sił. Rosjanie zajęli pozycje obronne niedaleko zniszczonej fabryki. Stroną ZSRR dowodzili towarzysze pułkownicy Matiej Xardiev (Xardas) i Ignatko Sarmorov (Sarmor). Ich celem miało być utrzymanie budynków. Niemcy pod dowództwem Przemyslava von Przemosa (Przemos) i Kriega Hamstera (WarHammster) nacierali od wschodu. Strategicznym punktem dla obu stron konfliktu były dwa budynki opuszczonej fabryki. Nikt nie wie dlaczego właśnie, to one stanowiły taki ważny cel.

Głównodowodzący Niemieckimi siłami Przemyslav von Przemos tasuje talie Osi Zła. Po lewej stronie jeden z Towarzyszy otrzymuje rozkazy od radzieckich oficerów.

Od lewej: Towarzysz Pułkownik Xardiev ociera mokre czoło słuchając poleceń politycznych Komisarza Towarzysza Komitetu Bezpieczeństwa Pułkownika Sarmorowa, prawej ręki Stalinicza. - Towarzyszu Pułkowniku Xardiev, musicie zająć te budynki - Komisarz Sarmorov wydał polecenie polityczne, i za nic sobie miał strategiczne elementy. - Komisarzu Sarmorov, rozumiem wasze rozkazy ale to jest wojna, czy zdobędziemy te budynki, to się okaże - Xardiev zdjął czapkę i otarł czoło. - Dobrze Towarzyszu Pułkowniku Xardiev, róbcie swoje, ja i tak będę siedział w moim niezniszczalnym Super Czołgu.

Polityczny Komisarz Towarzysz Komitetu Bezpieczeństwa Pułkownik Sarmorov wchodzi do czołgu, co widać na zdjęciu. - Wiecie co, to wy Komisarzu wchodźcie do czołgu a ja idę zatańczę Jezioro Łabędzi - odpowiedział Xardiev, co widać na zdjęciu.

Oberst Przemyslav von Przemos niepostrzeżenie uzupełnia niemiecką piechotę Polskimi skoczkami z 1SBS. Przemos, wszystko jest na zdjęciach, zostaw skoczków! Po prawej stronie, Niemcom dopinguje Frau narzeczona Przemosa.

Zniszczyłbym ten dom jednym ciosem, a oni wystawiają figurki!

Oberst Krieg Hamster posyła siły. Czołgi ruszyły! Niemiecka machina zniszczenia zbliża się do pozycji obronnych Rosjan. W chwile później radziecki Tank pluje ogniem i jeden z niemieckich czołgów eksploduje. Giną wszyscy członkowie załogi.

Większość wojsk Niemieckich natarła na Rosjan, lecz dwa oddziały piechoty zostały z tyłu.

Komisarz Ignatko Sarmorov wjechał na wzgórze by mieć dogodną pozycję do ostrzału faszystów. Prawdę mówiąc Komisarz zajął bardzo dobrą, i to strategiczną pozycję, która później dała wspaniałe efekty.

Niemieckie czołgi Obersta Przemyslava w natarciu

Piechota Swołoczyńska Komisarza Sarmorova próbująca zdobyć pierwszy budynek

Radzieckie Tanki Xardieva zajmując pozycje, ostrzeliwują Niemieckie Panzery Kriega Hamstera.

Radziecka piechota próbuje dostać się do budynku od strony zagajnika. W tym samym czasie załoga jednego z radzieckich Tanków opuszcza w panice pojazd po celnym trafieniu z Niemieckiego Panzera. - Vania, strelają do nas, paszoł, nas nie dogoniat! Вырваться вперед!!!

Krieg Hamster znalazł się w dość trudnej sytuacji, jego średnie czołgi nie mogły przebić się przez pancerz Super Tanka Komisarza Sarmorova, dlatego Oberst Przemos postanowił wspomóc Kriega kilkoma cięższymi czołgami i poczęstował Rosjan gradem ołowiu, ale bez skutku. (Tutaj uśmiech Sarmora)

Albo pomyliła mi się kolejność zdjęć, albo radzieckie czołgi cofnęły za drzewa.

Ogólny rzut na stół

Widok z perspektywy na Niemieckie czołgi

Niczym pomnik, Komisarz Sarmorov wygląda ze swego Super Tanka. Jego spojrzenie paraliżuje czołgi Kriega Hamstera, który wygląda przez właz. - Verdammt, ärgert dies Rusek mich!

Piechota radziecka zajmuje pozycje przy strategicznym punkcie.

Chwile później Krieg Hamster wyłania się zza budynku i otwiera ogień do radzieckiej piechoty. Kiedy giną piechurzy, Xardiev tylko pociera policzek. - Cóż, jeszcze mamy ich kilka milinów - Ну, у нас есть еще несколько миллионов

Widok na główną strefę walk, po stronie Rosjan.

Widok na główną strefę walk, po stronie Niemców.

Widok z perspektywy na czołgi Obersta Przemosa.

Widok z perspektywy na czołgi Towarzysza Xardieva.

Ogólny rzut na pole walki. Młody niemiecki oficer Mark rzuca kośćmi i zbliża się piechotą do strategicznego punktu.

Giną trzej niemieccy żołnierze, dwóch zostaje przygwożdżonych, reszta podbiega pod budynek fabryki. Strategiczny punkt zajęty. Plus dla Niemców.

Rosjanie coś kombinują, nie wiadomo co. Niebawem przyjdzie im zapłacić.

W tej części rozgrywki była walka na inicjatywę, wygrała ją strona niemiecka. Ponadto, jeden z hitlerowskich czołgów zniszczony, drugi unieruchomiony.

Radzieckie czołgi nacierają, niestety, załogi Tanków wpadają w panikę i nacierają się maścią przeciw bólowa. Jeden z sowieckich czołgów zostaje zniszczony.

A Komisarz Sarmorov nadal zajmuje wzgórze zasypując Niemców lawiną ołowiu. Odwaga tego człowieka nie ma równych. Z uszu poległych Niemców robi naszyjniki.

Rosjanie dowodzeni przez Xardieva próbują się pozbierać i oddać choćby jeden celny strzał w Panzery Obersta Przemosa.

Frau Magdalena wspiera morale Niemców.

Zniszczymy was jednym ciosem. Towarzyszu Xardiev proszę wysłać depeszę do Obersta Przemosa aby się poddali, w przeciwnym wypadku, zniszczymy Kriega Hamstera oraz głównodowodzącego Przemosa. - Komisarz Sarmorov wręczył dokument Towarzyszowi Xardievowi. - Oczywiście Towarzyszu Komisarzu!

Oberst Przemyslav von Przemos po otrzymaniu dokumentu nawołującego do poddania się, począł przeszukiwać wytyczne samego Hitlera w razie kapitulacji. Jednak niemieckie dokumenty w ogóle nie przewidują takiej możliwości i działania wojenne zostają wznowione. Frau Magdalena nadal wspiera morale Niemców.

Nie chcieliście się poddać, to teraz GIŃCIE!!! Komisarz Sarmorov otwiera ogień. Lawina pocisków spada na głowy Niemców.

Rzut na stronę niemiecką.

Rosyjskie Tanki zasypują Niemieckie Panzery. Hitlerowski czołg po lewej zostaje niemalże zniszczony. Można go porównać do wołowiny, a raczej to co z niego zostało (po lewej).

Kolejny niemiecki czołg zostaje zniszczony od gradu sowieckich pocisków.

Rosyjskie czołgi przegrupowują się. Komisarz Sarmorov stoi na wysokości zadania i nie przepuści żadnej okazji, by zniszczyć kolejny Niemiecki czołg.

Rosjanie po stracie piechoty, nacierają Tankami na Niemieckie czołgi Obersta Przemosa, a Super Czołg Komisarza tworzy zaporę przed stroną Kriega Hamstera i Marka.

Komisarz Sarmorov chybia. Jeden z uszkodzonych czołgów pod rozkazem młodego oficera Marka naciera, a raczej szarżuje w samobójczym ataku na jeden z radzieckich Tanków. To co za chwile się wydarzy rozczaruje stronę niemiecką a uraduje sowiecką.

Niemiecki czołg wbija się w sowiecką maszynę, lecz twarda radziecka stal odbija rozpędzonego Panzera. Faszystowska machina staje w płomieniach. Załoga próbuję uciekać...

Niedoczekanie, Niemiecki czołg wybucha, giną wszyscy załoganci. Radziecki tank tylko draśnięty, jedzie dalej i otwiera ogień. Chybia.

W innej części pola walki, radzieckie załogi w panice opuszczają czołgi. Szala zwycięstwa przesuwa się na stronę Niemców.

W tym scenariuszu, strona Niemiecka osiągnęła sukces. Komisarz Sarmorov musiał pogodzić się z porażką i opuścić wzgórze.


Inne zdjęcia, ale wykonane przez Ryszarda.

Wiesz co Krieg, zrzucił bym na nich atomówkę! - A ja DWIE!! A tak na serio, to z Markiem planowaliśmy atak czołgami na Rosjan.

Dla mnie przerwa śniadaniowa, dla narzeczonej Przemysława chwila odpoczynku, a Marek i Przemos planują. Filip zastanawia się jak zniszczyć budynek kartą.
10 komentarzy:

 1. Uśmiałem się po pachy;-) Więcej takich raportów poproszę! Ale wniosek jest jeden-gdyby nie wsparcie moralne Frau Magdaleny strona niemiecka nie osiągnęła by sukcesu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyjemne streszczenie.
  Troszkę brakuje roznegliżowanych kobiet ale wszystkiego mieć nie można.

  Doman

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwaga!!! WarHammster powiedział mi, że jak mu napiszę ładnego komenta to mi zrobi pyszną kolację:p Szantaż się powiódł jak widać:D Popieram, raport czyta się lekko i przyjemnie. Ukazuje atmosferę panującą na polu bitwy jak i między uczestnikami i obserwatorami gry;) Co do wsparcia Frau Magdaleny... heh;) Było dość słabe, ale to wystarczyło do zwycięstwa strony niemieckiej - o czym dowiedziała się ona dopiero dziś:D

  Frau Magdalena

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasem uda mi się coś napisać z jajem, i się jak widzę udało, dzięki :). Amarilla ^^ hehe no i w końcu wyszło, że to Ty mi zrobiłaś pyszną kolacyjke, dzięki Magda.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zostało zrobione wzgórze na którym stacjonuje Sarmorov ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie moje wzgórze ale z tego co pamiętam, wzgórze wykonane zostało z miski aluminiowej albo stalowej, odwrócona, zalana klejem i posypana trawką elektrostatyczną :).

   Usuń
  2. Dziękuje miałem pomysł by zrobić je z kartonu powycinać coraz mniejsze kółka i posklejać je taśmą lakierniczą potem pomalować i sypnąć posypką.

   Usuń
 6. Witaj, mógłnyś opisać kiedyś jak grać w OWW2? osobiście zaczołem przygode z bitewniakiem, iszczerze nie ogarniam do końca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam Cię na nasze forum (strategie.net.pl) gier bitewnych (historycznych), tam śmiało pytaj, pomożemy:

   http://strategie.net.pl/viewforum.php?f=61&sid=f2952167be598453e030e103d89050ff

   Pozdrawiam
   Sławek

   Usuń