HISTORIA
Shermany powstały na bazie amerykańskiego czołgu M3 Lee w 1942 roku. Łącznie w koncernie Forda wyprodukowano ich około 50 tysięcy. Shermany były uniwersalne i wielozadaniowe. Skupię się tylko na opisie tego modelu. Sherman M4A3 był średnim najnowocześniejszym czołgiem podczas II Wojny Światowej, zmodernizowanym z wersji M4A2. Zmieniono wierzę, ulepszono zawieszenie, pancerz i pewnie coś tam jeszcze, ale zielonego pojęcia nie mam co takiego, a szukać mi się nie chcę, ponieważ mam statystyki w OWWII :D. Idźmy dalej, Ford w okresie 1942 a 1943 wyprodukował około 1700 czołgów M4A3. Natomiast rok później produkcję Shermanów przejął Grand Blanc, gdzie zostały wprowadzone kolejne unowocześnienia, czyli: silnik, wieżyczka obserwacyjna, właz ładowniczego, poprawiono też system ładowania lufy.
Dane techniczne Shermana M4A3:
- Załoga 5 ludzi
- Masa 32 tony
- Długość 7,52 metra
- Szerokość 2, 68 metra
- Wysokość 3,43 metra (prawie jak niedźwiedź jaskiniowy)
- Zasięg 161 km (mniej niż ja po pijaku)
- Opancerzenie 15-100 mm (mniej niż moja Magda :D)
- Uzbrojenie: działo 75/76mm, sprężony karabin maszynowy kalibru 7,62
- Prędkość max 47 km/h
- Przekraczanie rowów 2,26 metra (brzmi jak jakaś umiejętność rodem z RPG ^^, jestem ciekaw na jakim lvl ma ten skill)
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
W pudełku mamy ładnie zafoliowaną wypraskę z 26 częściami, umożliwiającymi złożenie dwóch modeli czołgów. Łączenie elementów z wypraską jest wysokiej jakości, więc odrywanie części jest szybkie i nie powoduje uszczerbków. Ponadto mamy schemat naklejania kalki w różnych wariantach oraz kartonik z naklejkami.
MONTAŻ I KONWERSJE
Montaż jak sama nazwa produktu mówi nam, że służy do szybkiego złożenia. Mi złożenie modelu zajęło jakieś 30 minut z wycięciem z wyprasek i opiłowaniem części. Składa się szybko i przyjemnie. Konwersje są możliwe o ile wie się co należy zmieniać / dodawać. Ja np. w jednym modelu otworzyłem właz by umieścić tam czołgistę z produktu British Tank Riders HAT. Plastik z jakiego odlane są części jest wysokiej jakość.
Tu widoczny jest otwarty właz. Cięcie skalpelem :) |
MALOWANIE
Malowanie Shermana jest ogólnie prostą sprawą, jeden kolor i po krzyku. Ja do pomalowania Shermana użyłem farb Vallejo: Cayman Green i washe. Oczywiście przed malowaniem nałożyłem biały podkład Skull White GW. Łącznie malowanie zajęło mi około godziny.
Pomalowany Sherman farbą Cayman Green |
Ukończony Sherman. Więcej zdjęć pod tym linkiem. |
PODSUMOWANIE
Za niewielkie pieniądze otrzymujemy dwa bardzo śliczne modele, idealnie nadające się do wargamingu. Cena, łatwość montażu i wygląda sprawia, że ten produkt zasługuje na wielkie oklaski. Dla mnie bomba!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz