piątek, 6 lutego 2015

Wojowie Rusi Kijowskiej, Orion 72032, skala 1/72 | Kievan Rus Infantry, Orion 72032, scale 1/72


http://warhammster.blogspot.com/2015/02/wojowie-rusi-kijowskiej-orion-72032.html
InBox zestawu Kievan Rus Infantry nr. katalogowy ORI72032 od Oriona w skali 1/72...

 PUDEŁKO
 
Tektura pudełka jest cienka, łatwo się gniecie. W transporcie szybko ulega zniszczeniu. Nie ma się czym martwić ponieważ modele są odlane z plastiku, który nie ima się łamaniu. Na opakowaniu znajduje się ładny obrazek prezentujący modele, które odnajdziemy w środku. Na pudełku przedstawiony jest szereg różnych informacji m.in o producencie, skali, numerze katalogowym, stronie producenta, wyglądzie modeli (to na drugiej stronie) i ile jest ich sztuk. Dowiemy się też, że modele nie są przeznaczone dla dzieci poniżej lat 5. Opakowanie fabrycznie nie jest zaklejane więc w sklepach można je otwierać i obejrzeć produkt.
 

 
 
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
 
W środku znajdują się 52 modele w 13 różnych pozach. Modele zostały zapakowane w torebkę próżniową. Figurki są umocowane na ramce.
  
 
MONTAŻ i KONWERSJE
 
Wycinanie z ramek nie jest kłopotliwe, idzie sprawnie i bez uszczerbku na modelach. Niestety, pomimo ciekawej rzeźby dostaliśmy całą masę nadlewek, których pozbycie się trwa kilka długich godzin. Jeśli mamy ostry nowy skalpel ścinanie powinno iść dość żwawo i nie zostawi wiele farfocli. Wszystkie włócznie i pozostały oręż pójdą do wymiany ponieważ są bardzo elastyczne i wyglądają jak sztachety lub miotły. Włócznie będą robione ze spinaczy do dokumentów. O tym już w kolejnym poście o konwersji.

Więcej o konwersji w TYM TEMACIE
 
 Woj z włócznią. Do wymiany włócznia.

 Woj z toporem. Do wymiany topór. Zmienię też jego położenie.

 W okresie 10-12 wiek kusze na terenie Polski były tak rzadko spotykane, że nie znajdą zastosowania w moim projekcie. Zamiast kusz dam włócznie.

 Woj z włócznią, Do wymiany. Nie podoba mi się ten blaszany stanik.

 Tarczownik. Do wymiany włócznia.

 Tarczownik. Do wymiany oszczepy.

 Tarczownik. Do wymiany włócznia. Dodam też topory.

 Miotlarz. Tragedia.

 Woj z włócznią. Do wymiany.

 Rolnik. Maczugi do przeróbki.

 Woj z łukiem. Do wymiany łuki na typowe zachodnie - w okresie 10-12 Słowianie zachodni nie używali takich łuków (poza pieczengami, którzy mogli stacjonować u Mieszka).

 Rolnik z łukiem. Jak wyżej.

 Woj z łukiem. Jak wyżej.


 
 Konwersje już dokonane:


Pomalowane modele z tego zestawu można zobaczyć w tym TEMACIEPODSUMOWANIE
 
Za 34 zł dostaniemy 52 modele. Część z nich jest bardzo ciekawa, pozostała już mniej. Niekoniecznie muszą być to Kijowscy Rusini. Można z nich śmiało zrobić innych słowiańskich wojów. W okresie 10-12 wiek wielce prawdopodobne było, że wszystkie plemiona od zachodu do wschodu używały podobnego orężu i zbroi z wykluczeniem łuków. Jedynym mankamentem tych modeli jak i innych Oriona jest dość giętki plastik. Warto przed malowaniem wymienić oręż.
 

3 komentarze: