wtorek, 18 grudnia 2012

Okopy, ruiny, umocnienia, murki - czyli zastosowanie błonnika ciąg dalszy

Jakiś czas temu publikowałem temat jak zrobić okop z błonnika, a dziś chciałbym zaprezentować Wam troszkę inny wariant pomysłu, i chyba bardziej praktyczny. Powiedzmy, że to co udało mi się zrobić będzie mieć szersze zastosowanie w wargamingu. Coby na wstępie zbyt dużo nie pisać, to zapraszam do tematu...W tle, te zielone krzaczki, to mój kolejny pomysł na szybką i tanią wargamingową terraforming :) ale o tym już innym razem. Ponadto, jak widać można te okopy wykorzystać jak umocnienia dla czołgów i innych dział. Może też służyć jako sztab itp.Tu widać porównanie skali okopów, ruin do figurek 28 mm.


Na tym zdjęciu i poniższym prezentuje elastyczność elementów z błonnika. Mogą być to ruiny, okopy, murki itp.


Błonnik i wikol to mocne tworzywo, niczym plastik. Na tym zdjęciu widać płaską i równą powierzchnie, a to dlatego, że te elementy były przygotowywane na twardej desce (lepiłem na niej). Kiedy wikol wysechł, oderwałem od deski całą część, a następnie łamałem je na odpowiednie dla mnie kawałki. Powiedzmy, że robiłem to identycznie jak tu - klik. Tyle, że podstawka była sztywna aby nie było odkształceń. Dobrze wiemy, że wikol jest na bazie wody i potrafi nieźle deformować. W taki sposób uzyskałem prawie, że równą powierzchnie, niewyginającą się na boki.

Gotowe elementy wrzuciłem sobie do torebeczek, i schowałem do pudełka. W ten właśnie sposób uzyskałem  ciekawy materiał na pole bitwy w praktycznie każdej epoki, a niewielkie pudełko można schować do torby i jechać grać :)

To jest właśnie prezentowana we wcześniejszych linkach makieta okopu. Jednak była ona niepraktyczna, więc została połamana i dołączona do reszty kawałków murków :)

Jeśli mielibyście jakieś pytanie, to zapraszam do komentowania.

Pozdrawiam.4 komentarze:

 1. Świetne i jednocześnie pożywne :)

  Doman

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bawiłem się w trochę inny sposób. Jednoskładnikowa masa plastyczna, która po wyschnięciu jest twarda jak kamienień. Wycinane kostki łączone wikolem, w ten sposób można robić kamienne mury, worki z piaskiem, a jak masz cierpliwość to mury z cegły. Jako podstawka niezawodna płyta PK. Na paćki wikolu sypiałem piach, a gdzieniegdzie Vallejo Sandy Paste. W ten sposób zrobiłem umocnienia w stylu AEGIS Defence Line :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Inna rzecz, że żona w ramach surowca budowlanego proponowała mi owsiane poduszki-chrupki, takie do mleka. Bałem się, że mi z wikolem rozmiękną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe... no błonnik lekko zmiękł ale jak widać tragedii nie było. Powyższy pomysł do rozpoznania w przyszłości, dzięki.

   Usuń