poniedziałek, 11 lutego 2013

Sekcja przeciwpancerna LWP - kierunek Kursk!

20 godzin przygotowywania i malowania 4 modeli w skali 1/72. Na podstawie zestawu Soviet Anti Tank Team Zvezda 6135 konwertowanych na Ludowe Wojsko Polskie 1943. Kilka zdjęć robiłem tabletem 8 mpx, inne aparatem 7 mpx. Tablet nadaje ciekawe kolory, i mimo, że obraz jest w większej rozdzielczości widać rozpikselowanie przy zbliżeniu. Aparat daje zbyt ciemne zdjęcia ale bardziej wyraziste. Przygotowanie samej tylko podstawki pod tym LINKIEM. Zapraszam do obejrzenia zdjęć...

Zdjęcia wykonane aparatem Sony 7mpx


Zdjęcia wykonane tabletem 8mpx


 

Porównanie do T34 od Dragona i chusteczek higienicznych ^^
8 komentarzy:

 1. Pytanie trochę odbiegające od tematu sekcji A/T: Jak robisz takie wyraźne oddzielenie kolorystyczne oporządzenia od munduru? Chodzi mi o ciemne krawędzie np. przy pasie, szelkach, koalicyjce itp.
  Wash punktowo, czy inna technika?
  Próbuję na moich figurkach 28mm i ciągle kicha :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozpiszę Ci mój sposób na cieniowanie modeli w skali 1/72:
   1. Czysta figurka z bazowymi kolorami zostaje w całości pokryta washem, jednak:
   - kolor washa powinien być adekwatny do barw modelu (i jego elementów: twarz, broń, ubrania, hełmy)
   - rodzaj / producent washa - np. washe vallejo nie można mieszać z wodą, a cienie Citadela idealnie nadają się do rozwadniania.
   - najbardziej uniwersalny jest Umber Shade Vallejo, i tym najczęściej kryje figurki ale nie modele pojazdów. Jednak w przypadku mundurów z AT, zastosowałem mieszankę Black Shade Vallejo i Green Shade Vallejo, tylko na jednej figurce jest Umber Shade Vallejo.
   2. Do odcinania czyli "wash punktowo"? (nie znam tego terminu) używam pędzla 00 o cienkiej końcówce.
   - rozwadniam wash Nuln Oil Citadel, aby był płynniejszy. Nierozwodniony cień może nam zrobić większe ciemne plamy, a to akurat dobrze wygląda na pojazdach nie na figurkach.
   - odcinam wszystkie odstające / wypukłe / oddzielne elementy, delikatnie rozprowadzając wash, kołnierze, rękawy, hełmy, kieszenie, manierki, szelki, pasy itp.

   3. Lakieruje modele
   - ja do lakierowania (przed lakierowaniem właściwym) używam Varnish Matt Talens, rozprowadzam pędzlem (na modele pojazdów strzelam ten sam lakier w sprayu). Tu jednak potrzebna jest uwaga. Należy delikatnie rozprowadzać lakier aby nie zetrzeć cieni. Talens ma to do Siebie, że lubi czasem zebrać z naszych figurek washe, które dobrze się nie wchłoną. Dlatego trzeba odczekać dłuższą chwilę aby dać czas naszym washom na wyschnięcie.
   - czekam aż sobie podeschnie i kładę delikatnie kolejną porcję washa na całą figurkę ale ostrożnie! Nie chcę aby mój model był czarny czy cały brązowy, dlatego pędzel musi zostać wytarty z cienia/washa i pomuskać, tu, tam, i tam oraz tam. Tym sposobem zmatawiamy odbłysk lakieru (w przypadku lakieru Talens Varnish Matt w sprayu jest 100% mat, 0 przebłysku). Przy okazji matowienia, otrzymujemy kolejną delikatną porcję cieni, brudu, kurzu itd.
   - Na sam koniec używam swojego ulubionego satynowego lakieru Purity Seal Citadel. Psikać krótki seriami, kilka razy, pilnować by model nie był mokry, bo wtedy zacznie się błyszczeć.
   - Oglądam figurkę i sprawdzam czy nie świeci się zbytnio. Często jednak poprawiam model kolejnym suchym washem i wychodzi co wychodzi. Źle nie jest :).
   Washowanie, wykańczanie, upiększanie modeli/figurek zajmuje mi kilka godzin, jednak efekty są, modele wyglądają ładniej.

   Czasem zamiast pokrywać cały model cieniem, używam go wyłącznie na pomarszczonych ubraniach, w zgięciach itp. Niektóre modele lubią mieć tylko odcięcia bez kąpieli w washu. Np. figurki Husarii, gladiatorów, i oczywiście figurek w 28mm. W tej skali babranie całych modeli w washu to pomyłka. O tym kiedy indziej, to inna skala, inne podejście do washowania.
   A może ruszę jakiś poradnik.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za tak obszerną odpowiedź. Pomysł poradnika pierwsza klasa. Zwłaszcza przy malowaniu twarzy (i oczu) :) Czy mógłbyś jeszcze napisać w jakich proporcjach rozwadniasz wash Nuln Oil? Myślę, że to może być powód moich niepowodzeń. Ładuję czysty wash na detale figurki i mi się rozlewa w plamy.

   Usuń
  3. Przy 28mm nie pokrywaj całej figurki ani detali, tylko odcinaj delikatnie przy krawędziach, tak by uwydatnić element. Rzuć okiem na modele z Runebounda:
   http://warhammster.blogspot.com/2012/12/runebound-figurki.html

   Poradnik z cieniowania 28 i 20mm zrobię.

   Rozwadniam na oko, może 50/50... nie zwracałem na to uwagi.

   Usuń
 2. Wonderful work on these Polish troops. Beautiful basing too!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny pomysł z tymi dopasowanymi podstawkami;) Zawsze jak jeden zginie podczas bitwy można go zwyczajnie zdjąć;) Bardzo ciekawe;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnie zdjęcie jak prawdziwe.

  Doman

  OdpowiedzUsuń